Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı

Daha Güzel Gülüşler İçin

Dişler, birbirleri ve onları çevreleyen yumuşak dokular ile uyumlu olarak dizilmiştir. Güzel bir gülüşün temel elemanları dişlerdir, dolayısıyla diş şekilleri ve anatomik özellikleri hakkında kapsamlı olarak bilgi sahibi olmak, tüm tedavilerin temelini oluşturur. İyi tasarlanmış bir gülüşün nasıl olması gerektiği hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek için, yüz hatlarının iç ve dış kenarları incelenmelidir.

Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudaklar ve diş etleri estetik gülüş ifadesini belirleyen faktörlerdir. Gülüş tasarımında tüm bu faktörler göz önüne alınarak dişlerin formu belirlenir.

Gülüş tasarımıyla daha genç görünmek mümkündür. Her açıdan çok daha sağlıklı, pırıl pırıl dişlere kavuşmanız mümkün. Diş beyazlatmadan, görünmeyen diş teline kadar kozmetik amaçlı birçok yenilik sizi bekliyor.

Mükemmel Gülümseme Nedir?

Şimdi, birinin tüm dişlerinin sağlıklı,tamamen dümdüz,aralarında hiçbir boşluk olmadığını ve gülümsemenin tam göründüğünü hayal edin.gülümseme daha beyaz dişlerle daha çekicidir çünkü gençlik ve canlılığı gösterir.Özellikle de ön dişler bir kişinin yüz özelliğini belirtebilir çünkü en etkileyici olan dişlerdir.

Dişlerin mükemmel görünümünden önce, uygun şekilde ve boyutlarda olmaları gerekir.ısırırken dişler birbirleriyle doğru kavuşmalıdır ve böylece gülüş simetrik ve iyi görünür.Aynı zamanda diş etleri de dişin çevresinde tarak oluşumu ve ya herhangi bir hastalık belirtisi olmadan pembe ve sağlıklı görünmelidir.Diş etleri ve dişlerin oranı makul bir şekilde dengeli olmalıdır yoksa çok kısa ve küçük dişleri örten fazla diş eti kitlesi gülümsemeyi çok dişsiz gösterir.

Bu konuda düşünüyorsanız, ağzınızın ve çenenizin şeklinin yüzünüzün üçte biri kadar olduğunu eğer alnı çıkarırsanız yüzünüzün yarısını oluşturduğunu fark edeceksiniz. Her konuştuğunuzda,ağzınız her zaman odak noktasıdır. Kadınlar dudaklarını ön plana çıkarmak için ruj sürerler ve konuşurken veya gülümserken dişleri göründüğünde bir an için ağızlarının durumlarını görürsünüz.üst ön dişler her zaman bir etki bırakır.Gülümsemeyle görünen bu dişlerin estetik bir sırada olduğu ve genelde bir dudağın köşesinden diğerine 6-10 üst diş birkaç da alt ön diş içerdiği söylenir.diş estetiği bu alandaki dişlerin görünüşüyle ilgilidir.

          

Doğanın, dişlerin veya sanatın güzelliğini incelersek, ortak bir prensibi keşfedeceğiz. Bu ortak ilke, hoş oranın evrensel olarak tanınmasıdır. Hepimiz, bir çizgiyi ikiye bölmeyi veya dik dikmeyi bildiğimiz gibi, aynı oranda iyi bir orana sahip doğal bir anlayışa sahibiz. Bir sanat nesnesinin iyi veya kötü bir orana sahip olduğunu veya bu yüzün çok uzun veya çok kısa ve orantısız göründüğünü kolayca kabul ediyoruz. Antik çağlardan beri bilinen bu büyülü bağlantı parçası, güzellikle ilgili bir olgu olan Altın Oran’dan başka bir şey değildir.

Oran genellikle daha büyük ve daha küçük arasındaki bir ilişki anlamına gelir. Farklı uzunluklarda bir dizi çift çifti ve bunların birbirine oranını gösterir. Son satır 1 ile 0.618 arasındaki oranı gösterir. Bu, dünyaca ünlü ALTIN ​​ORANIN en basit şeklidir.

Kaç Türlü Gülüş Tasarımı Vardır?

 1. Çekici Gülüş (Sexy Smile)
  Bu kategoride ön dişler yan dişlere göre fark edilebilir derecede uzundurlar. Aslında genç bireylerde durum zaten böyledir, ön keserler ilk süren dişler olduğundan zamanla yıpranırlar ve boyları kısalır. Bu da beraberinde yaşlı bir görünüm getirir. Çekici bir gülümsemeye sahip olabilmeniz için ön dişler diğerlerine oranla daha uzun olmalıdır. Ön dişlerin bu şekilde dizaynı size genç, dinamik ve çekici bir gülümseme kazandıracaktır. Bu kategori genç yaştaki bireyler için uygundur.
 2. Entellektüel Gülüş (Sophisticated Smile)
  Dişler yatay düz bir çizgi üzerine sıralanmışlardır. Entelektüel gülümseme yüze olgun ve bilgili bir ifade verir. Bu gülümseme yüzün alt kısmını daha çok vurgular. Genç yaşlarda dişler ilk sürdüğünde uzunlukları birbirinden farklıdır. Orta yaşlarda ise dişler eşit boylardadır. Estetik dişhekimliği sayesinde bu dezavantajlı durumu avantaj haline getirebilir ve olgun, bilgili ve entelektüel bir gülüş tasarımı yapılabilir
 3. Sportif Gülümseme (Sporty Smile)
  Entellektüel ve Çekici gülüş arasındadır. Orta kesici dişler yan kesicilerden çok az miktarda uzundur. Sportif gülümseme tasarımı, yüzünüze sıradışı, içten ve sıcak bir ifade kazandırır, Bu gülümseme entellektüel gülümseme kadar ciddi ifadeli değil, çekici gülüş dizaynı kadar da çocuksu ve genç değildir.

Gülüş Tasarlamada Kriterler

 • Cinsiyet   Kişilik Özellikleri   Yaş Faktörü   Orta Hat   Zenith Noktaları   Gingival Seviyeler ve Uyum  İnterdental Temas Alanları
 • Bireysel ve Kollektif Diş Boyutları   Simetri ve Denge   Dudaklar  Gülme Hattı   İnsizal Uzunluk   
 • Diş Aksı    Gingival Sağlık ve Interdental Embrasürler   İnsizal Embrasürler   Baskınlık   Altın Oran  Görsel Algılama
 • Yanlış Algılamalar   Dişlerin Dizilimi   Renkler Aracılığıyla Karakterizasyon   Geçiş    Gülüş Çizgisi   Dudak Çizgileri (Üst ve Alt)
 • Tek Diş Oranı   Yüzey Yapısı ve Kontur   İllüzyonlar   Dişlerin Şekil ve Konumları   Dişlerin Rengi   Yaşam Tarzı   Yaşlı Dişler