Metal Seramik Kron

Metal Seramik Kron

Çürük kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemi kuron, bir veya birden fazla diş eksikliğinde komşu dişlerin küçültülüp bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınarak ara boşlukların doldurulması işlemi köprü protezi işlemidir.

Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. Bunun sonucunda yandaki dişlerde diş eti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelir. Eğer uzun süre boşluk implant yada köprü ile retore edilmezse komşu dişlerde kayıplara sebep olabilir.

Metal seramik kuron köprülerde alt yapı olarak kıymetli metal alaşımları (Cr-Ni içeren) kullanılır.

Materyal olarak ilk yıllarda; kıymetli metal alaşımları tutuculuk ve estetik için kullanılmak zorunda olunsada; gelişen teknoloji ile kıymetsiz metal alaşımlarında da yeterli verim alınabilmektedir. Ancak diş etlerinde metal alerjisi olan kişilerde kıymetli metal alaşımı kullanılması zorunludur.

Görüntünüz diş sağlığınız ve diş-çene işlevleri gereklidirler. Köprü yüzünüzün doğal görüntüsünün korunumunda ve dudak-yanağın desteklenmesinde yardımcı olur. En önemlisi eksik dişlerin giderilmesi ağız ve diş sağlığını bozar. Her bir diş diğer bir dişi tamamlar.

Uygulanacak olan kuron doğal dişe renk, şekil ve ısırma düzlemi açısından mümkün olduğunca yakın olmalıdır.

Uygun şekilde hazırlanan kuron, dişler üzerinde çürük var ise; tedavisi yapılıp, çürük olan kalmayacak şekilde siman adı verilen özel yapıştırıcı ajanlar ile yapıştırılır.