Metalsiz Seramik Kron

Metalsiz Seramik Kron

Zirkonyum

Çelik kadar güçlü, kar kadar beyaz.

Diş hekimliği teknolojisi bugün başarılı ve estetik restoratif çözüm olarak hem ön hem de arka bölgelerdeki dişlerde de rahatlıkla kullanılabilen ZİRKONYUM esaslı materyalleri önermektedir; ZİRKONYUM mekanik direnci,biyolojik uyumluluğu ve kırılma direnci ile diğer dental materyaller arasından sıyrılmaktadır.

  • Zirkonyum içeren estetik restorasyonların kırılma direnci 900 ile 1400 Mpa arasındadır,bu da klasik yöntemlerle kıyaslandığında olağanüstü bir direnç sağlamakta ve yapılan restorasyonların sağlamlığını göstermektedir.
  • Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (disko,fotoğraf makinesi flaşı vb.) ağızda yokmuş gibi koyu bir renk ve boşluk görüntüsü verirler.Zirkonyum ise doğal diş gibi tepki verir ve her türlü ışığı geçirir.
  • Zirkonyum alt yapı kullanılan kuron ve köprü protezleri,ışık geçirgenlikleri bakımından doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken,çok iyi yapılmış bile olsa metal porselenlerde bir donukluk ve yapaylık görülmektedir.Bu nedenle özellikle ön dişlerde zirkonyum tercih edilmektedir.
  • Alt yapısında metal olmadığı için kuron-diş eti hizasında koyu renk (Mor Renkli) bir çizgi olmaz.Daha estetik bir görüntü sağlanır.
  • Diş eti çekildiğinde, Zirkonyum estetik görünümünü korurken,metal porselen ise diş ile birleştiği bölgede kötü bir görüntü oluşur.
  • Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek allerji riski Zirkonyumda yoktur.